Jan Cornelius
Jan Cornelius
-Számtalanszor megkérdezték már, hogy miért nirok gyermekirodalmat. A válasz nagyon egyszerű : mert nagyon nagy kedvem telik benne, és mert véleményem szerint ők a legbecsületesebb olvasók. Ez az niró-gyerekolvasó találkozókon nagyon jól látható. Ha egy gyereknek nem tetszik egy mese, akkor nem fog odafigyelni, és a végén nem fog tapsolni. Ki fogja mutatni az elégedetlenségét, és közönbösen ásítozni fog. Közölni fogja, hogy unatkozik. Maxim Gorkij-t egyszer megkérdezték : „Hogy kell gyerekeknek nirni?” Ezt válaszolta: „Ugyanúgy, mint a felnőtteknek, de sokkal jobban, és megragadóbban.”
Mindenki, akinek valaha köze volt a gyermekirodalomhoz nagy valószínűséggel egyet fog ezzel érteni.
- Mi ad ihletet önnek, és hogyan látja a gyermekkort?
-Amikor gyerekeknek nirok, természetesen csak nekik nirok, és annak a gyereknek, aki bennem lakozik. „Amikor már nem vagyunk gyerekek, akkor már halottak vagyunk.„ – mondta Brâncuși, és igaza volt. És Nietzsche is azon a véleményen volt, hogy „minden férfiban ott lapul egy játszani vágyó gyerek”.
Nagyon kár, hogy már sok felnőtt elfelejtette azt hogy, milyen gyereknek lenni. Aki elutasítja nap, mint nap a gyermeki létet, az elveszíti a játékkedvét és a képzelőerejét, és tényleg zombivá válik.
-Ön szerint melyik a legjobb nirása, és miért az?
-Én nem nirok hagyományos értelemben vett meséket. Úgy Németországban, mint Európa többi országában is a hagyományos, ún. Piroska és a farkas – szerű mese ma már csak konzerválódva létezik. Már régóta nem születnek ilyen népmesék. Én megpróbálok a gyermek bőrébe bújva az ő szemszögéből nézve elmondani egy rövid, komikus és meglepő hétköznapi történetet. Hogyha elég jó a szöveg, akkor a gyerekek azonosulnak a szereplőkkel, a történésekkel, és elragadtatásukban folytatni fogják a meséket. Időnként olyan meséket is nirok, amelyek ma is érvényesek. A gyerekkönyveim közül Baltazár, a cowboy volt a legsikeresebb. Húsz évvel ezelőtt jelent meg és a gyerekek ma is el vannak tőle ragadtatva. A mesét folyamatosan közvetítik a német rádiók, de a külföldiek is.
-Milyen irányba halad ma Németországban a gyermekirodalom?
- Ma a Németországban születő gyermekirodalmat a dinamizmus jellemzi. Rengeteg kitűnő szerző és irányzat, fordítás létezik. Nemcsak könyv formájában létezik gyermekirodalom, hanem CD-n, DVD-n, interneten, rádióban, televízióban.
Ma, az internet korában sok kiadó azon igyekszik, hogy a nyomtatásban megjelenő könyvek mellett más megjelenési formát is keressen a gyermekirodalomnak. E két forma nem zárja ki egymást, hanem éppenhogy megerősíti.
Jan Cornelius